آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • تعریف فلومتر التراسونیک پرتابل (دبی سنج پرتابل التراسونیک)

 • تجهیزات فلومتر التراسونیک پرتابل (دبی سنج التراسونیک پرتابل)

 • کاربردهای فلومتر پرتابل التراسونیک (دبی سنج پرتابل التراسونیک)

 • نحوه عملکرد فلومتر التراسونیک پرتابل (دبی سنج پرتابل التراسونیک)

 • مزایای فلومتر پرتابل التراسونیک (دبی سنج التراسونیک پرتابل)

 • راهنمای خرید فلومتر التراسونیک پرتابل (دبی سنج پرتابل التراسونیک)

 • قیمت فلومتر پرتابل التراسونیک (دبی سنج التراسونیک پرتابل)

فلومتر التراسونیک پرتابل چیست؟

دبی سنج التراسونیک پرتابل برای اندازه‌گیری جریان سیالات در لوله‌های تحت فشار است که نیازی به برش یا باز کردن سیستم لوله ندارد و فلومتر التراسونیک پرتابل امکان اندازه‌گیری جریان در دو حالت ثابت و متحرک را فراهم می‌کند. فلومتر پرتابل التراسونیک که قابل حمل بوده و آن به عنوان یک مزیت بزرگ در نظر گرفته شده، کار ما را برای کنترل سرعت جریان راحت‌تر می‌کند و می‌توانیم جریان ورودی و خروجی یک سیستم تحت فشار را اندازه‌گیری کنیم.

در توصیف فلومتر پرتابل التراسونیک دو ویژگی جالب وجود دارد. ابتدا استفاده از امواج اولتراسونیک یا فراصوت شرایط اندازه‌گیری دقیق سرعت جریان سیال را به ما می‌دهد. از طرف دیگر فلومتر التراسونیک  به صورت پرتابل و قابل حمل طراحی شده است و این یعنی شما در هر موقعیتی می‌توانید سرعت جریان سیال را اندازه‌گیری کنید و هیچ‌گونه محدودیتی از لحاظ مکان اندازه‌گیری یا نوع سیال نداشته باشید

ضمنا فلومتر پرتابل التراسونیک قابلیت اندازه‌گیری سایز لوله از 15 الی 6000 میلی‌متر را دارد.
فلومتر التراسونیک پرتابل قابلیت نصب روی انواع لوله با هر نوع جنسی را دارا می‌باشد.
فلومتر پرتابل التراسونیک از محدوده وسیعی از سیالات و گازها را به راحتی اندازه‌گیری می‌کند.

نحوه عملکرد فلومتر التراسونیک پرتابل:

استفاده از امواج التراسونیک برای اندازه‌گیری شدت جریان سیال و همچنین قابل حمل بودن دبی سنج باعث شده که فلومتر التراسونیک پرتابل یک محصول محبوب باشد. در وهله اول طراحی خاص این فلومترها باعث شده که برای نصب آن نیازی به تغییر در سیستم لوله‌کشی فرایند نباشد و شما به طور مستقیم آن را در هر قسمتی از سیستم نصب کنید. این ویژگی جالب برای فرآیندهایی که با سیالات تحت فشار سر و کار دارند فوق‌العاده مهم است و محدودیت های آن‌ها را در کار با سایر فلومترها از بین می‌برد.

موضوع مهمتر این است که سرعت جریان سیال بر مبنای تحلیل سرعت رفت و برگشت امواج اولتراسونیک در سیال به دست می‌آید. این دستگاه‌ها دو موج به داخل لوله یا جریان سیال ارسال می‌کند که یکی از آن‌ها موافق جریان سیال و دیگری مخالف جریان است. تفاوت بین زمان برگشت این امواج و رسیدن آن‌ها به دتکتور معیار اصلی اندازه‌گیری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در بررسی و اندازه‌گیری سرعت جریان سیال هیچ‌گونه کار فیزیکی انجام نمی‌شود و در سیستم‌هایی که محدودیت برای اندازه‌گیری دارند این می‌تواند بهترین خبر ممکن باشد.

تجهیزات و بخش‌های تشکیل‌دهنده فلومتر التراسونیک پرتابل:

بسته به نوع ساخت و طراحی توسط شرکت سازنده، ممکن است فلومتر پرتابل التراسونیک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده باشد. اما به صورت کلی تقریبا تمام فلومترهای التراسونیک قابل حمل دارای تجهیزات و بخش‌های زیر می‌باشند:

 • دستگاه نمایشگر
 • سنسور یا حسگر فلومتر التراسونیک
 • کابل رابط سنسور با نمایشگر
 • کابل رابط نمایشگر با کامپیوتر و لپ‌تاپ
 • ضخامت سنج
 • کیف دستگاه
 • گریس
 • متر

کاربردهای فلومتر پرتابل التراسونیک:

به دلیل عدم محدودیت در استفاده از دبی سنج پرتابل التراسونیک می‌توان در بسیاری از صنایع خاص و صنایع عمومی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان یک قانون کلی می‌توان گفت که فلومتر التراسونیک پرتابل برای انواع سیالاتی که تغییری در جریان امواج التراسونیک یا امواج فراصوت ایجاد نمی‌کنند کاربرد دارد و به همین دلیل محدودیت استفاده از این نوع دبی سنج بسیار کم است.

از جمله کاربردهای فلومتر التراسونیک قابل حمل می‌توانیم به صنایع مهمی مانند صنایع پتروشیمی و زیر مجموعه آن (به طور مثال صنعت نفت و گاز) اشاره کنیم. این دستگاه در صنایع آب و فاضلاب نقش مهمی در جریان ورودی و خروجی به سیستم‌های تصفیه فاضلاب دارد. همچنین فلومتر پرتابل التراسونیک معمولاً در صنایع مواد غذایی و آشامیدنی نیز برای کنترل راکتورها ایفای نقش می‌کند.

فلومتر پرتابل التراسونیک چه مزایایی دارد؟

در مورد مزایای فلومتر التراسونیک پرتابل اول باید به متحرک بودن و قابل حمل بودن آن اشاره کنیم. اندازه کوچک و طراحی خاص این جریان سنج به شما اجازه می‌دهد که در هر موقعیتی و برای هر کدام از پروژه‌های خود آن را همراه خود داشته باشید. بنابراین در هر موقعیتی که شما نیاز به اندازه‌گیری سرعت جریان سیال داشته باشید بلافاصله امکان اندازه‌گیری برای شما فراهم می‌شود و این کار تکنسین را راحت‌تر می‌کند.

مزیت جالب توجه دیگری که برای دبی سنج التراسونیک پرتابل وجود دارد این است که برای سیالات تحت فشار و برخی سیالات خاص بهترین انتخاب ممکن است. در واقع شما فلومتر پرتابل التراسونیک را بدون تغییر در سیستم لوله‌کشی نصب می‌کنید و به همین دلیل جریانی که در حال عبور است هیچ گونه تغییر وضعیتی را تجربه نمی‌کند این به شما کمک می کند که سرعت جریان سیال را با بالاترین دقت ممکن اندازه‌گیری کنید.

فلومتر پرتابل التراسونیک بدون تماس با سیال به شما میزان دبی عبوری، سرعت سیال، میزان مصرف کل، میزان آب رفت و برگشت را نشان می‌دهد.

راهنمای خرید فلومتر التراسونیک پرتابل:

 توانایی فلومتر التراسونیک پرتابل اندازه‌گیری دبی سیال است که می‌تواند بدون محدودیت از سایز 15 میلی‌متر الی 6000 میلی‌متر را اندازه‌گیری نماید.

فاکتورهای جانبی تاثیرگذار در عملکرد دستگاه شامل دمای کاری و فشار کاری می‌شوند. در واقع شرکت‌ها در کاتالوگ همراه فلومتر التراسونیک پرتابل در مورد محدوده دمای کاری آن اطلاع رسانی می‌کند که از منفی ۴۰ درجه تا مثبت 160 درجه سانتی‌گراد را تحت پوشش خود قرار می‌دهند.

فلومترهای پرتابل التراسونیک را می‌توان بر برای اندازه‌گیری سیالات و گازها بر روی انواع جنس لوله‌ها مورد استفاده قرار داد.
در بعضی از فلومترهای التراسونیک پرتابل می‌توان موارد را در حافظه دستگاه برای تجزیه و تحلیل ذخیره کرد.

قیمت فلومتر پرتابل التراسونیک (دبی سنج التراسونیک پرتابل):

قیمت فلومتر پرتابل التراسونیک بخاطر تنوع  انواع برندها در دنیا متفاوت می‌باشد. یکی دیگر از المان‌های که باعث تفاوت قیمت فلومتر التراسونیک پرتابل محدوده اندازه‌گیری دستگاه می‌باشد. اکثر فلومترهای پرتابل التراسونیک دارای چند سنسور برای اندازه‌گیری لوله‌های مختلف می‌باشد که این موضوع باعث تفاومت قیمت فلومتر التراسونیک پرتابل می‌شود. یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت فلومتر التراسونیک پرتابل امکانات جانبی دستگاه که شامل (ورودی و خروجی دستگاه، دیتالاگر جهت ذخیره سازی اطلاعات، پرینتر و غیره) می‌باشد.

کلمات کلیدی:
فلومتر التراسونیک, دبی سنج الکترومغناطیسی, دبی سنجی آب, سنسور فلومتر التراسونیک, فلومتر آب, فلومتر التراسونیک پرتابل گاز, فلومتر التراسونیک داپلر, دبی سنج التراسونیک, فلومتر التراسونیک پرتابل, فلومتر التراسونیک گاز, فلومتر الکترومغناطیسی, فلومتر پرتابل, دبی سنجی سیالات, دبی سنجی گاز, فلومتر پرتابل التراسونیک, فلومتر پرتابل التراسونیک گاز, فلومتر داپلر, فلومتر کانال باز, قیمت فلومتر, قیمت فلومتر التراسونیک پرتابل, فلومتر پرتابل آب, قیمت فلومتر الکترومغناطیسی, قیمت فلومتر التراسونیک