به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، حسین رجب پور، مدیر پروژه تهیه و نصب کنتورهای آب هوشمند شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت: این کنتورهای هوشمند با الویت و تمرکز چاه‌های واقع شده در حاشیه دریاچه ارومیه و چاه‌های دارای مازاد برداشت نصب شده است.

وی افزود: از این هزار و 500 کنتور هوشمند اب و برق، یک هزار و 100 کنتور در آبخوان‌های حاشیه دریاچه ارومیه و 400 دستگاه نیز در آبخوان دشت مرند نصب شده است و باید گفت تمامی این کنتورها در مدار بهره‌برداری بوده و اعمال مدیریت می‌شود.

رجب پور با اشاره به این که حجم بهره‌برداری آب‌های زیرزمینی در شهرستان مرند زیاد است اظهار داشت: شهرستان مرند جزو قطب‌های کشاورزی استان بوده و چون حجم بهره‌برداری آب زیرزمینی طی دهه گذشته از این شهرستان زیاد است این امر باعث گردیده تنش و فشار زیادی بر آبخوان مرند وارد شود. بنابراین 400 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق به این شهرستان اختصاص یافته است.

رجب پور با اشاره به اینکه پیش از این کنتورهای مکانیکی در چاه‌ها استفاده می‌شد اظهار داشت: البته استفاده از این کنتورها به دلیل شرایط خاص اقلیمی استان و وجود مناطق خیلی گرم و خیلی سرد، همچنین تصفیه نشدن آب چاه‌ها و وجود املاح و ماسه‌های زیاد باعث شده بود این کنتورها عملکرد دقیقی نداشته باشند و از سوی دیگر این کنتورها بسیار پرهزینه بودند بنابراین مشکلات زیادی به وجود آمده بود.

وی ادامه داد: در این راستا در سال 84 نسل جدیدی از کنتورهای آب به نام کنتورهای هوشمند آب و برق معرفی شد اما تنها عیب این کنتورها این بود که فقط به چاه‌های برقی نصب می شد و قابل نصب در کنتورهای دیزلی نبود، در حالی که طبق آمار یک سوم چاه‌ها برقی بوده و بقیه دیزلی هسمحتند.

 مدیر پروژه تهیه و نصب کنتورهای هوشمند اضافه کرد: شرکت آب منطقه‌ای با همکاری شرکت توزیع نیروی برق تبریز و شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی از همان سال 84 به خرید و نصب کنتورهای هوشمند آب و برق اقدام کرد. این کنتورها در چاه‌های برقی در مدار جریان برق نصب شدند و با استفاده از میزان انرژی برق مصرفی، حجم آب استخراجی از چاه محاسبه شده و قابل شارژ و تخصیص حقابه بودند.

وی با اشاره به این که بعد از نصب کنتورها کارت شارژ به بهره‌برداران کشاورز برای استفاده از آب اعطا می‌شد، خاطرنشان کرد: ما توانسیتم با کمک این کنتورها حقابه بهره‌برداران را در بازه‌های زمانی مختلف تخصیص داده و به اطلاع بهره‌برداران برسانیم. پس از آن بهره‌بردار کارت شارژ را به راحتی به کنتور وصل کرده و شروع به بهره‌برداری می‌کرد و همچنین می‌دانست از حجم آب تخصیصی چقدر استفاده شده است.

رجب پور در ادامه از تولید و معرفی نسل جدید کنتورهای هوشمند آب در سطح کشور خبر داد و تصریح کرد:

خوشبختانه از سال 94 نسل جدیدی از کنتورهای هوشمند به نام کنتورهای هوشمند آب الکترومغناطیسی در سطح کشور معرفی شد که  بزرگ‌ترین مزیت این کنتورها این است که  علاوه بر چاه‌های برقی به چاه‌های دیزلی نصب می‌شوند. این کنتورها کاملا بر اساس تجهیزات و امکانات داخلی پایه‌گذاری شده و در راستای اهداف عالیه اقتصاد مقاومتی است.

بنا به گفته وی برای تولید کنتورهای هوشمند آب در سطح کشور تائیدیه وزارت نیرو لازم و ضروری است و تعداد معدودی از شرکت ها توانسته‌اند این تائیدیه را اخذ کنند و شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی به عنوان اولین و تنهاترین شرکت در سطح کشور در اواخر سال 94 برای خرید دو هزار دستگاه کنتور هوشمند آب قرارداد بسته است.

رجب پور تصریح کرد: طبق برنامه پیش‌بینی شده یک هزار دستگاه کنتور هوشمند آب در سال 95 در چاه‌های برقی و دیزلی نصب می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به آمار آب‌های قابل شرب در جهان تصریح کرد: از 100 درصد آب‌های کره زمین 97 درصد متعلق به آب اقیانوس‌ها و دریاها بوده و آب‌هایی شور هستند که برای مصارف انسانی قابل استفاده نیست.

بنا به گفته رجب پور، فقط سه درصد از آب‌های کره زمین آب شیرین بوده و از این سه درصد نیز 85 درصد متعلق به یخچال‌های قطبی، 14 درصد آب‌های زیرزمینی و یک درصد نیز متعلق به رودخانه‌ها و دریاچه‌های آب شیرین هستند .

مدیر پروژه تهیه و نصب کنتورهای هوشمند شرکت آب منطقه‌ای‌، از آب‌های زیرزمینی به عنوان یک منبع استراتژیک نام برد و افزود: آمار مربوط به سفره‌های آب زیرزمینی اهمیت این موضوع را نشان می‌دهد که به عنوان تنها منبع در دسترس برای مصارف انسانی مطرح هستند و از آن‌ها به عنوان منابع استراتژیک نام برده می‌شود. بنابراین لازم است مصرف و بهره‌برداری آن را مدیریت کنیم تا برای نسل‌های  آینده میراث ارزش‌مندی به یادگار بگذاریم.

کلمات کلیدی:
کنتور آب هوشمند, کنتور آب هوشمند التراسونیک, کنتور آب هوشمند کشاورزی, کنتور هوشمند آب, کنتور هوشمند آب التراسونیک, کنتور هوشمند آب ساختمان, کنتور هوشمند چاه کشاورزی, قیمت کنتور هوشمند آب, قیمت کنتور آب هوشمند, نصب کنتور هوشمند چاه آب کشاورزی, کنتور هوشمند چاه آب, کنتور آب هوشمند الکترومغناطیسی, کنتور آب هوشمند الکترومغناطیسی, دبی سنجی آب, ابزار دقیق,میزان رضایتمندی کشاورزان از نصب کنتور هوشمند آب, مدیریت مصرف آب, میزان رضایتمندی کشاورزان از نصب کنتور هوشمند آب