به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد محمد حسین جعفری گفت: تا ابتدای امسال پروژه نصب و بهره‌برداری از کنتورهای هوشمند آب بر روی چاه‌های کشاورزی با همکاری و مساعدت بهره‌برداران فهیم، با پیشرفت بیش از 95 درصد به انجام رسیده است.

وی افزود: با عنایت به این که کنتورهای هوشمند آب و برق قبلی برای چاه‌های کشاورزی با دبی نسبتا بالا و قیمت پایین‌تر طراحی شده بود قرار بر این شد برای اندازه‌گیری چاه‌هایی با دبی کمتر همچون چاه‌های صنعتی و خدماتی از سایر انواع کنتورهای هوشمند حجمی مورد تائید وزارت نیرو بهره گرفته شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گفت: کنتورهای هوشمند حجمی جدید، با بهره‌گیری از سیستم اندازه‌گیری جریان آب به روش الکترومغناطیسی (کنتورهای هوشمند آب الکترومغناطیسی)، دارای دقت بالاتری در اندازه‌گیری آبدهی‌های کمتر بوده و متناسب با وضعیت چاه‌های غیر کشاورزی طراحی و ساخته‌شده است.

مهندس جعفری گفت : با نصب گسترده کنتورهای آب هوشمند بر روی چاه‌های غیر کشاورزی اعم از صنعتی، دام و طیور، خدمات و حتی چاه‌های آب شرب، در آینده نزدیک پایش و کنترل بهره‌برداری تمامی چاه‌های استان، به‌صورت کاملاً هوشمند و از راه دور صورت گرفته است و قدمی بزرگ در راه کنترل بحران آب زیرزمینی با مدیریت جامع منابع و مصارف برداشته شود.

وی افزود :این کنتورها با هزینه نسبتاً پائین و کارایی قابل‌قبول برای چاه‌های کشاورزی با آبدهی بالاتر تولید و نصب گردیدند و اکنون فرایندهای کالیبراسیون و شارژ کنتورهای مذکور در حال انجام بوده و این کنتورها در مدار بهره‌برداری قرارگرفته‌اند.